Przypomnijcie sobie czasy swojego dzieciństwa, swój dom rodzinny… w każdym polskim domu królowały różnego rodzaju karnisze i zwisające z nich ciężkie, ozdobne firanki i zasłony. Później nagle przyszła totalna zmiana w sposobie aranżacji wnętrza. Moda, która przyszła z zachodu, wyeliminowała wszystkie „zbędne” dodatki i górował absolutny minimalizm. Z okien zniknęły karnisze i firany, a ich miejsce zastąpiły różnego rodzaju rolety i żaluzje. Dzisiaj jednak znów wraca moda na ozdabianie okien pięknymi tkaninami. Zrozumieliśmy, że zasłony kojarzą się z ciepłem domowego ogniska, ale również chronią naszą prywatność. W dobie nowoczesnych osiedli, gdzie zagęszczenie bloków jest tak duże, że sąsiedzi z naprzeciwka niemalże widzą każdy nasz krok, zasłony wydają się idealnym rozwiązaniem.

Jednak nie cofniemy się do tradycyjnych karniszy, musimy iść z duchem czasu. W dalszym ciągu stawiamy na minimalizm, a zasłony i firany mają nadać naszemu wnętrzu lekkości i przytulności . Tutaj naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzą producenci nowoczesnych szyn karniszowych. Nowoczesne szyny karniszowe są niezwykle wytrzymałe, odporne na uszkodzenia czy zarysowania. Dzięki tym cechom zapewniają nam komfort na długie lata. Doceniają je projektanci wnętrz, architekci, a nawet monterzy. Bardzo ładnie komponują się z listwami przypodłogowymi ze stali szlachetnej lub z aluminium. Przyjrzyjmy się zatem bliżej w czym możemy wybierać.

 

Piękno domu tkwi w jego detalach

Zapytaliśmy specjalistów z internetowego sklepu ”Dekorplanet”, która szyna jest najlepsza. Odpowiedz była natychmiastowa. Aluminiowa szyna karniszowa jest najczęściej chwalona przez klientów. Jest niezwykle wytrzymała i odporna na wpływ czynników atmosferycznych. Nie musimy się martwić, że po kilku latach materiał z którego jest wykonana zacznie pękać czy żółknąć. Montaż takiej listwy jest dość prosty, czysty i szybki. Kolejną zaletą szyn  aluminiowych jest ich możliwość indywidualnego profilowania i wyginania. Dzięki tej zalecie możemy ją zastosować w nietypowych wnętrzach, gdzie niemożliwy jest montaż tradycyjnej szyny. Do wykonania takiej usługi wystarczy wysłać odpowiednio zwymiarowany szablon.

Na stronie firmy Dekorplanet.pl możemy znaleźć bardzo fajne szyny aluminiowe producenta Creativa by Cezar. Występują w trzech kolorach: białym, czarnym i szarym. Mamy do wyboru również cztery długości: 100cm,150cm,200cm i 250cm. Musimy również zastanowić się czy chcemy zamontować szynę jednotorową czy dwutorową. Aluminiowa szyna dwutorowa to produkt przeznaczony przede wszystkim dla miłośników klasycznego zestawienia firan i zasłon. Szyna jednotorowa analogicznie posiada jeden bieg. Szyny aluminiowe są praktyczne i trawłe.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej standardowej szynie aluminiowej wyżej wymienionego producenta. Szynę tą możemy znaleźć pod symbolem ZS100. Jest to szyna aluminiowa jednotorowa w kolorze białym, o długości 100cm ( taka sama szyna tylko dwutorowa będzie oznaczona symbolem ZS2-100). Szyny aluminiowe sprzedawane są w zestawach. Otrzymujemy wszystkie niezbędne elementy, potrzebne do jej zamontowania. Fajną opcją dla klienta jest możliwość wyboru akcesoriów do zawieszania tkanin. Możemy wybrać żabki, agrafki lub oczka.

Jeśli nie chcemy aby w naszym pomieszczeniu widoczny był karnisz, chociażby ze względu na wystające uchwyty, czeka nas jeszcze dobór listwy maskującej. Aby nie komplikować sobie sprawy, najlepiej zdecydować się na zestaw, w skład którego wchodzą szyna karniszowa oraz listwa

Najczęściej wybieranymi  przez nabywców listwami karniszowymi do, wyżej wymienionych szyn, są maskownice o symbolu LK01,LK02,LK03 firmy Creativa. Są to proste, białe, gładkie listwy, różniące się od siebie tylko wysokością. Nadają się do każdego rodzaju aranżacji wnętrza.

Producenci sztukaterii wyszli również naprzeciw klientom, którzy nie chcą stosować maskownicy i zaprojektowali nowoczesną formę szyny karniszowej o pięknym designu. Jest to szyna o nazwie ZD100, która cechuje się subtelnym kształtem, o zaokrągloną przednią częścią, a dzięki nowatorskim rozwiązaniom technologicznym uchwyty sufitowe są zupełnie nie widoczne. Tak jak w wyżej opisanych listwach, tutaj również mamy do wyboru cztery długości szyn jedno i dwutorowych, w trzech gamach kolorystycznych i także sprzedawane są w zestawach. Dostajemy elementy niezbędne do zamontowania szyny plus akcesoria do zawieszenia tkaniny. Tutaj również możemy wybierać pomiędzy żabkami, agrafkami czy oczkami.

Jedynym elementem, którym musimy dokupić jest łącznik o symbolu KS. Jest to mały element wykonany z PCV, po to aby odpowiednio połączyć ze sobą szyny. Jest to niezwykle ważna rzecz, przy montowaniu szyny karniszowej, ponieważ ma ogromny wpływ na dalszą eksploatację naszego karnisza.

Alternatywą dla aluminiowych szyn jest plastikowa szyna karniszowa. Estetyczne i nowoczesne szyny wykonane są z wytrzymałego tworzywa sztucznego Możemy je zakupić w sklepie internetowym Dekorplanet w różnych długościach, oraz w kilku wersjach liczby torów, co ułatwi nam dopasowanie szyn do indywidualnych potrzeb i możliwości. Występują w wersji jedno-dwutorowej i trzytorowej(DCM1,DCM2,DCM3). W przeciwieństwie do karniszy aluminiowych, plastikowa szyna karniszowa nie jest sprzedawana w zestawie. Wszystkie potrzebne akcesoria zwane zakrętami, łukami, łącznikami , zaślepkami należy dokupić osobno.

I wybrać najlepszą z dróg…

Specjaliści z internetowego sklepu Dekorplanet.pl często słyszą pytanie od swoich klientów- który karnisz wybrać, aluminiowy czy plastikowy? Tak naprawdę decyzja zależy od naszych wymagań i zasobności portfela. Listwa aluminiowa jest droższa, ale ofiaruje nam wiele więcej korzyści niż plastikowa szyna karniszowa. Szyny wykonane z aluminium są zdecydowanie trwalsze od plastikowych. Nigdy nie mamy pewności, czy po paru latach na nasze plastikowe szyny nie zaczną działać czynniki atmosferyczne( pęknięcia, żółknięcia itp). W przypadku aluminiowych karniszy, nie ma o tym mowy. Dodatkowym plusem szyn aluminiowych jest ich zdecydowanie mniejsza awaryjność i cichsza praca. W tym momencie musimy sobie postawić pytanie czy stawiamy na jakość czy na cenę. Tak, to jest odwieczny problem, ale mam nadzieje, że ten artykuł chociaż w małym stopniu pomoże państwu podjąć odpowiednią decyzję. Powodzenia!